Pasożyty ludzkie: przyczyny, objawy, leczenie


Problem pasożytów jest powszechnie kojarzony przede wszystkim ze zwierzętami, także tymi domowymi. W wyniku powyższego często pierwsze objawy ich bytności w naszym organizmie przypisujemy innym powszechnie występującym chorobom, co utrudnia prawidłową diagnozę i opóźnia leczenie.

Pasożytami określamy organizmy zwierzęce lub roślinne, które do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne organizmy. Organizm człowieka najczęściej atakują organizmy zwierzęce. Na obecny stan wiedzy znamy co najmniej parę tysięcy odmian pasożytów wewnętrznych, co niestety nie wyczerpuje listy organizmów pasożytujących na naszym ciele. Do tego bowiem dochodzą pasożyty zewnętrzne, które bytują na powierzchni ciała żywiciela i wykorzystują jego płyny ustrojowe oraz powłoki jako pokarm.

Skąd się wzięły pasożyty?

Pasożyty towarzyszą ludzkości od zawsze. Zgodnie z danymi WHO, tylko jedna osoba na dziesięć nie jest nosicielem robaków, jak często bywają określane pasożyty. Powszechnie uważa się, że „robaki” są problemem krajów rozwijających się, co jest nie do końca zgodne z faktami. W państwach Zachodu co trzeci mieszkaniec jest zarażony pasożytami. Dotyczy to dzieci i dorosłych niezależnie od statusu materialnego.  

Jak dochodzi do zarażenia?

Organizmy pasożytnicze są wszechobecne. Można się nimi zarazić w domu, pracy, podczas wyjazdu, spędzając czas na świeżym powietrzu. Bardzo często trafiają do naszego organizmu wraz z jedzeniem. Mięso wieprzowe może zawierać larwy włośnia krętego. Wraz z nieumytymi owocami i warzywami możemy wprowadzić do organizmu jaja glisty, a solona surowa ryba i kawior mogą zawierać tasiemca.

Kolejnym częstym źródłem zakażenia jest woda. Organizmy cudzożywne trafiają do naszego organizmu nie tylko ze skażoną jajami wodą pitną, ale również podczas kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych.

Jak rozpoznać, że mój organizm walczy z pasożytami?

Objawy towarzyszące zakażeniu pasożytniczemu najczęściej są powodowane przez toksyny uwalnianie prze te organizmy. Zaliczamy do nich m.in.:

  • niewyjaśnione objawy ze strony układu pokarmowego i wydalniczego: zaparcia, biegunki, gazy, wzdęcia, nudności, objawy zespołu jelita drażliwego,
  • problemy trawienne występujące przez długi czas po stwierdzonym zatruciu pokarmowym,
  • problemy z zasypianiem i/lub wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy,
  • niewyjaśnione objawy skórne: podrażnienia, wysypki, pokrzywka, trądzik różowaty, egzema,
  • zgrzytanie zębami przez sen,
  • bolesność mięśni i stawów,
  • zmęczenie, wyczerpanie, zmiany nastroju, apatia, a nawet objawy depresyjne.

Leczenie

Konwencjonalna medycyna wykorzystuje w leczeniu zakażeń pasożytami farmaceutyki wydawane z przepisu lekarza. Dobór substancji przeciwpasożytniczych zależy od charakteru zakażenia. Dodatkowym wsparciem w trakcie farmakoterapii są preparaty zawierające wyciągi ziołowe.

W gabinecie MD Vital przeprowadzamy badania na pasożyty. Przy zwalczaniu pasożytów szczególnie polecane są naturalne metody leczenia. Główny punkt terapii oczyszczającej organizm z pasożytów stanowią bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne, wykonywane generatorem plazmowym. Zadaniem ich jest oczyszczenie organizmu z pasożytów niezależnie od stadium ich rozwoju. Proces terapii jest wsparty odpowiednio dobraną dietą oraz ziołami i suplementami, które przyspieszają oczyszczanie i wzmacnianie organizmu po kuracji odrobaczającej.